Aranżacje w stylu industrialnym – praktyczne porady

LOGO - SPAW-MAN - Ściany Szklane, Schody Metalowe, Balustrady wewnętrzne, Balustrady zewnętrzne, Konstrukcje stalowe, Stelaże, Wrocław
Damian Barnaś 07.04.2023 r.
Stalowa ściana szklana z drzwiami przesuwnymi w salonie.

W ostatnich sezonach styl loftowy cieszy się coraz większą popularnością.
Chętnie urządzamy tak salony, kuchnie, sypialnie czy biura – zarówno te domowe, jak i firmowe.
Na uwagę zasługują otwarte przestrzenie, przeszklenia industrialne, designerskie meble oraz metalowe elementy. Takie wnętrza mają swój niepowtarzalny klimat. Przedstawiamy zasady aranżacji w stylu loft.

Aranżacje industrialne – złote zasady

Opustoszałe fabryki, magazyny i hale produkcyjne to wyzwanie, z którym spotkało się większość miast. Przestrzenie te często przekształcano w lokale mieszkalne. W taki sposób narodził się styl industrialny.
Przez lata projektanci chętnie wykorzystywali go w swoich aranżacjach, czego efektem jest obecny jego kształt. Czym wyróżniają się aranżacje loft?

Podstawową zasadą jest otwarta przestrzeń. Mowa tu nie tylko o wysokich sufitach i dużych pomieszczeniach.
Styl industrialny z powodzeniem można wykorzystać również w mniejszych wnętrzach. Warto wówczas pamiętać, aby meble loftowe nie zajmowały całej dostępnej przestrzeni, a były ustawione tak, by zapewnić, jak najwięcej miejsca.
Wrażenia przestronności dodadzą również loftowe ściany szklane, za pomocą których można wydzielić strefy bez ich zamykania.
Mogą one zajmować tylko część ścianki lub też być wyposażone w industrialne drzwi przesuwne, które dzięki swej konstrukcji nie zajmują miejsca. Wnętrza loftowe cenią sobie minimalizm.

Aranżacje w stylu industrialnym – praktyczne porady SPAW-MAN

Istotnym elementem są zastosowane materiały. Już na pierwszy rzut oka większość z nas stwierdzi, że wnętrza industrialne mają surowy charakter. Aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest użycie tekstur, które to podkreślą. Świetnie w tej roli sprawdzi się drewno, z którego mogą być wykonane meble industrialne. Może się ono również znaleźć na podłogach i ścianach. Surowe wykończenie dopełni beton architektoniczny m.in. na ścianach.

Chętnie wykorzystywane są także stalowe konstrukcje – w tym wydaniu doskonale prezentować się będą schody metalowe, nowoczesne balustrady czy stelaże mebli. Nie zapominajmy o szkle, które może występować pod postacią drzwi szklanych loft oraz wszelkiego typu przeszkleniach industrialnych. Łącząc ze sobą powyższe materiały, można osiągnąć surowy, leczy nadal przytulny wystrój wnętrza.

Warto jeszcze wspomnieć o kolorach, które wypełniają industrialne wnętrza. Królują beże, biele i szarości, które czasami przełamane są ciemniejszym akcentem. W tej roli sprawdzi się czerwone cegła czy też dodatki w żywych barwach – niebieskiej, zielonej lub miedzianej.

Ważną funkcję we wnętrzach industrialnych pełni również oświetlenie. Loftowe ściany szklane sprawiają, że naturalne światło wpada w każdy zakątek pomieszczenia. Wieczorami i nocą należy zadbać o sztuczne oświetlenie.
Doskonałym uzupełnieniem wnętrz industrialnych są ogromne lampy oraz modele z widocznymi dużymi żarówkami.

Meble loftowe – czyli jakie?

Aranżacje industrialne powinny zostać dopełnione minimalistycznymi, funkcjonalnymi meblami.
Meble typowo loftowe to połączenie surowego drewna z metalem. Takie zestawienie nie tylko ciekawie się prezentuje, ale również jest niezwykle stabilne.
Szafy i komody powinny być pojemne, aby móc w nich zmieścić dużą ilość rzeczy. Styl industrialny ceni sobie minimalizm, dlatego tak istotne jest zapewnienie miejsca do przechowywania.

Styl loftowy: Zasady aranżacji, meble, ściany, drzwi loftowe i uniwersalne zastosowanie w przestrzeniach industrialnych i biurowych. SPAW-MAN

Kanapy oraz fotele powinny być miękkie, wygodne – zachęcające do spędzania na nich czasu i odpoczynku.
Sypialnię natomiast dopełni duże łóżko z zagłówkiem. Meble loftowe pozbawione są wszelkich zbędnych zdobień. Wyróżnia je praktyczność i prostota w niebanalnej formie.

Aranżacje loft – do jakich pomieszczeń pasują?

Czy to Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań czy inne miasto: aranżacje w stylu loft świetnie sprawdzą się zarówno jako uzupełnienie przestrzeni domowych, jak i biurowych (firmowych). W przypadku małych mieszkań często można spotkać się z praktyką urządzenia wszystkich pomieszczeń w stylu industrialnym. W większych domach panuje już dowolność i każde wnętrze może być zachowane z wykorzystaniem innego designu.

Aranżacje loft najlepiej wypadają w dużych przestrzeniach, które można podzielić na mniejsze strefy funkcjonalne.
W tym celu często wykorzystywane są przeszklenia industrialne. Z ich pomocą można z np. ogromnego salonu wygospodarować miejsce na domowe biuro.

Odpowiedni projekt pozwoli wydobyć atuty stylu loftowego również w niewielkich wnętrzach. Mniejsze pomieszczenia muszą być jednak zaprojektowane wyjątkowo przemyślanie, aby zapewnić, chociażby odpowiednie doświetlenie.
Przestrzeń industrialna ma maksymalnie wykorzystywać praktyczne rozwiązania – i o tym należy pamiętać.

Styl loftowy: Zasady aranżacji, meble, ściany, drzwi loftowe i uniwersalne zastosowanie w przestrzeniach industrialnych i biurowych. SPAW-MAN

Aranżacje industrialne cieszą się coraz większą popularnością. Użytkownicy doceniają praktyczne meble loftowe, funkcjonalne schody metalowe, duże przeszklenia industrialne oraz otwarte przestrzenie.
Na korzyść tego designu przemawia również uniwersalność zastosowań – zarówno we wnętrzach domowych, jak i biurowych.

SPAW-MAN
www.spaw-man.pl