Schody proste czy zabiegowe – jakie wybrać?

LOGO - SPAW-MAN - Ściany Szklane, Schody Metalowe, Balustrady wewnętrzne, Balustrady zewnętrzne, Konstrukcje stalowe, Stelaże, Wrocław
Damian Barnaś 29.04.2023 r.

Schody proste czy zabiegowe – jakie wybrać?

Schody wewnętrzne muszą znaleźć się w każdym piętrowym domu oraz dwupoziomowym mieszkaniu. Jeżeli już mają zająć dużą część dostępnej w salonie lub przedpokoju przestrzeni, warto zatroszczyć się o to, aby były nie tylko funkcjonalne, ale i stylowe. Ich design powinien wpisać się w koncepcję wystroju wnętrza. Dostępnych jest kilka rodzajów schodów nowoczesnych, jednak w dzisiejszym wpisie skupimy się na zastosowaniu konstrukcji prostej oraz zabiegowej.

Schody proste – co warto o nich wiedzieć?

Najprostszym spotykanym rozwiązaniem są schody proste jednobiegowe. Przykuwają uwagę swoją minimalistyczną konstrukcją. Chętnie wybierane są przez osoby ceniące sobie klasyczne rozwiązania we wnętrzach. Ich atutem jest to, że dość łatwo można dobrać do nich balustradę, ponieważ nie mają zakrętów. Proste schody metalowe, jak i drewniane są stosunkowo niedrogie.

Warto jednak mieć świadomość, że takie konstrukcje z uwagi na jeden bieg zajmują dość dużo miejsca. Dlatego też najlepiej sprawdzą się w długich pomieszczeniach. W mniejszych wnętrzach mogą się po prostu nie zmieścić.

Taka konstrukcja nie ma spocznika, a zgodnie z prawem jeden bieg schodów może mieć maksymalnie 17 stopni. Z tego też względu takie rozwiązanie nie znajdzie zastosowania w wysokich pomieszczeniach, ponieważ wtedy konieczne może okazać się wykonanie podestu. Z reguły wszystkie stopnie w takim rozwiązaniu mają jednakową szerokość.

Schody proste umożliwiają wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni pod ich biegiem. Taką niezabudowaną lub zabudowaną powierzchnię można dowolnie zaaranżować.

Schody proste czy zabiegowe - jakie wybrać? SPAW-MAN

Kiedy sprawdzą się schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to ciekawe konstrukcyjnie rozwiązanie, gdzie zamiast spocznika zastosowano kilka zakręcających stopni – zazwyczaj w środku ich biegu, chociaż niej jest to regułą. Stopnie od strony ściany są szersze, węższe natomiast w przeciwnej części. Takie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca, pozostając przy tym wygodnym i bezpiecznym.

Schody zabiegowe znajdują zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Najczęściej w domach jednorodzinnych wkomponowane są w niewielką klatkę schodową. W otwartej przestrzeni mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, który przykuje uwagę.

Ze względu na zmienne kształty stopni oraz nieco większą trudność w ich wykonaniu są droższe niż schody proste. Jednak taka różnica w skali inwestycji na lata nie ma większego znaczenia.

Schody proste czy zabiegowe - jakie wybrać? SPAW-MAN

Schody zabiegowe czy proste – które zatem wybrać?

Bez względu na lokalizację – czy to Wrocław, czy inne miasto – trendy wnętrzarskie są takie same. W niektórych projektach wykorzystywane są schody zabiegowe, w innych proste, a jeszcze innych z podestem. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z tych rozwiązań jest najlepsze. Jak wskazaliśmy powyżej, każda z konstrukcji ma swoje mocne i słabe strony. Nie wszystkie znajdą swoje zastosowanie w konkretnych przypadkach.

Dlatego też wybór rodzaju schodów uzależniony jest głównie od dostępnej przestrzeni oraz wystroju wnętrz. Schody proste zazwyczaj wykorzystywane są w dużych salonach, wąskich i długich przedpokojach oraz do łączenia salonu z antresolą. Ich atutem jest to, że nie zamykają optycznie przestrzeni, dlatego tak często można je spotkać we wnętrzach industrialnych.

Schody zabiegowe z uwagi na to, że zajmują mniej miejsca, są popularnie wykorzystywane w niewielkich przestrzeniach. Mogą łączyć ze sobą kondygnacje, jak też służyć jako przejście pomiędzy salonem a antresolą. Ten model także znajduje zastosowanie we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym.

Schody zabiegowe czy proste – które zatem wybrać? SPAW-MAN

Jak więc można zauważyć, schody nowoczesne proste oraz zabiegowe to klasyczne rozwiązania, które można wykorzystać w zależności od uwarunkowań. Obie konstrukcje mają jednak swój urok i mogą stanowić atrakcyjny dodatek aranżacyjny. Przykłady schodów prostych i zabiegowych znajdziecie w GALERIA SCHODÓW

SPAW-MAN
www.spaw-man.pl