Szkło jako element nowoczesnych domów

LOGO - SPAW-MAN - Ściany Szklane, Schody Metalowe, Balustrady wewnętrzne, Balustrady zewnętrzne, Konstrukcje stalowe, Stelaże, Wrocław
Damian Barnaś 26.09.2023 r.

Szkło jako element nowoczesnych domów.

Szkło wykorzystywane jest przez ludzi już od wielu setek lat. Początkowo pełniło ono wyłącznie funkcję użytkową, dostarczając do wnętrz budynków światło dzienne, jednocześnie zapewniając ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Szybko jednak zaczęto wykorzystywać walory estetyczne tego materiału, czego efektem są liczne kompozycje.

Dla przykładu Wrocław słynie m.in. ze szklanej elewacji kompleksu Justin Center przy ul. Krawieckiej. Projektant Urbanowicz naniósł na szklaną taflę elementy, które odwzorowały dokładny wygląd fasady Poczty Głównej znajdującej się tutaj przez II wojną światową.

W jaki sposób szkło wykorzystywane jest jako element nowoczesnych domów?

Nowoczesne technologie sprawiły, że szkło budowlane stało się jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów we współczesnej architekturze. Dotyczy to zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych części budynków.

Obecnie produkowane szkło odznacza się wysoką wytrzymałością. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie niskich czy wysokich temperatur. Jednocześnie jego walory dekoracyjne skupiają uwagę, czego efektem są m.in. ciekawe balustrady ze szklanym wypełnieniem.

Niewątpliwym atutem szkła jest łatwa w utrzymaniu czystości powierzchnia. Ponadto transparentna tafla nie ogranicza dostępu światła, jednocześnie stanowiąc fizyczną barierę, która chroni m.in. przed upadkiem z wysokości w przypadku barierek. Materiał ten doskonale wkomponowuje się w popularne style aranżacyjne. Świetnym przykładem są, chociażby wszelkiego typu przeszklenia industrialne czy też drzwi szklane loft. Najczęściej spotykane jest hartowane szkło, które łączy w sobie wszystkie cechy pożądane we współczesnych aranżacjach – w tym design i wytrzymałość bez ograniczeń przestrzeni.

Szklane balustrady balkonowe nie ograniczają widoku, co pozwala na wygodny wypoczynek i podziwianie otoczenia. Ponadto dzięki temu do wnętrz dociera więcej światła i optycznie wydają się one większe. Dodatkowo im więcej światła dziennego, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej koniecznej do oświetlenia pomieszczeń. Szkło sprzyja także dogrzewaniu wnętrz.

Jakie zastosowanie ma szkło w nowoczesnych domach?

Szkło dzięki swym właściwościom znalazło szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz i budynków. Materiał ten świetnie prezentuje się w zestawieniu z innymi, np. drewnem czy metalem. Te z kolei również można często spotkać we współczesnych aranżacjach wnętrz. Doskonałym przykładem są schody metalowe, które stanowią połączenie metalowych policzków i drewnianych stopni, a ich ograniczeniem są szklane balustrady wewnętrzne.

Gdzie jeszcze można spotkać się ze szkłem we wnętrzach domów?

  • Nowoczesne balustrady schodowe na antresole dopełnią wystrój wnętrza. Ich atutem jest to, że nie zasłonią dostępu światła. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich przestrzeni, w których antresola została zagospodarowana np. na sypialnię.Szkło jako element nowoczesnych domów.
  • Szklane panele nad blatem kuchennym to modele funkcjonalne i stylowe. Świetnie się prezentują, jak również są łatwe w utrzymaniu czystości.
  • Loftowe ściany szklane to ścianki działowe, które umożliwiają podzielenie jednego dużego pomieszczenia na kilka mniejszych stref. Takie ściany o ciekawym układzie szprosów stanowią stylowe uzupełnienie wnętrz i podkreślają industrialny charakter pomieszczenia.Szkło jako element nowoczesnych domów.

     

  • Industrialne drzwi przesuwne to coraz częściej spotykany element nowoczesnych domów. Takie rozwiązanie łączy w sobie praktyczność ze stylowym designem. Zasunięte drzwi tworzą osobne pomieszczenia, jednak po ich rozsunięciu można cieszyć się jednym dużym wnętrzem. Może to mieć zastosowanie m.in. pomiędzy kuchnią a salonem czy salonem a domowym biurem.Szkło jako element nowoczesnych domów.

    Szkło w nowoczesnym budownictwie zagościło już na dobre i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się zmienić. Wręcz przeciwnie, projektanci prognozują, że materiał ten zyska jeszcze większe pole zastosowań. Wszystko to możliwe jest dzięki rozwijającym się technologiom i inspirującym nowoczesnym koncepcjom.