Balustrady na schody – jak dobrać odpowiednie?

LOGO - SPAW-MAN - Ściany Szklane, Schody Metalowe, Balustrady wewnętrzne, Balustrady zewnętrzne, Konstrukcje stalowe, Stelaże, Wrocław
Damian Barnaś 13.07.2022 r.

Balustrady na schody – jak dobrać odpowiednie?

Balustrady schodowe wewnętrzne to ważny element aranżacji pomieszczeń, w których należy wykonać przejście pomiędzy kondygnacjami lub wejście na antresolę. Czasami najlepiej sprawdzą się proste konstrukcje, innymi razy bardziej rozbudowane modele. Dzisiaj podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać nowoczesne balustrady schodowe oraz na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Nowoczesne balustrady schodowe – rodzaje

Duża różnorodność dostępnych na rynku balustrad może przyprawić o zawrót głowy. Poszczególne modele różnią się od siebie zarówno materiałem, z którego zostały wykonane, jak i ogólną estetyką. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy najpopularniejszych balustrad schodowych.
Metalowe balustrady na schody to nowoczesna propozycja, która skutecznie wypiera drewniane modele. Najczęściej są one wykonane ze stali malowanej proszkowo na czarno. Zadaniem takiego zabiegu jest zabezpieczenie poszczególnych elementów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Poprzeczki poziome lub o nieregularnym kształcie podkreślają charakter konkretnego modelu. Taki nowoczesny efekt doskonale sprawdzi się w loftowych aranżacjach.
Nowoczesne balustrady schodowe mogą występować pod postacią konstrukcji wycinanych laserowo. Ażurowe wypełnienie o geometrycznych wzorach stanowi ciekawy dodatek aranżacyjny. Świetnie prezentuje się w połączeniu z pochwytem z drewna. Jeżeli zdecydujemy się na biały kolor stali, uzyskamy minimalistyczny model, który nie przytłoczy swą formą. Będzie to lekka konstrukcja uznawana za swoistego typu dekorację.
W ostatnim czasie na popularności zyskuje balustrada na schody z wypełnieniem szklanym. W tym konkretnym przypadku należy zdecydować się na bezpieczne szkło, które nawet po ewentualnym rozbiciu nie rozleci się na małe kawałki i nikogo nie zrani. Atutem takiego rozwiązania jest zapewnienie bezpieczeństwa przy zachowaniu maksimum nieograniczonej przestrzeni.
Nieco inną formą są balustrady szklane samonośne. Ich konstrukcja pozbawiona jest ram, dzięki czemu całość jest niezwykle lekka, a wnętrza pozostają otwarte. Czasami stosowane są delikatne pochwyty ze stali lub drewna.
Balustrady schodowe wewnętrzne mogą również występować w wersji z wypełnieniem z siatki lub blachy. Duża dostępność wzorów materiału sprawia, że z łatwością można dobrać odpowiedni model do zamysłu aranżacji. Jest to ciekawa propozycja do loftowych wnętrz.
Osoby, którym zależy na lekkiej formie, powinny rozważyć metalowe balustrady na schody z linkami. Różne warianty kolorystyczne zwiększają pole do manewru w kwestii dopasowania do wystroju pomieszczeń.

Balustrada na schody – jaką wybrać?

Wrocław, pałac Wallenberg-Pachaly przy ul. Szajnochy to budynek, w którym zachowały się oryginalne klasycystyczne wnętrza. Większość mieszkańców z pewnością kojarzy piękne balustrady, które okalają kręte schody. W czym tkwi ich urok? W tym, że zostały odpowiednio dopasowane pod względem praktycznym oraz estetycznym.Na co natomiast należy zwrócić obecnie uwagę, wybierając nowoczesne balustrady schodowe? W niewielkich wnętrzach warto postawić na konstrukcje niezabudowane – z wypełnieniem ze szkła. Nie tylko nie ograniczą one widoczności, ale również nie pomniejszą optycznie wnętrza. Takie modele odznaczają się dużą lekkością, dzięki czemu nie przytłaczają aranżacji.
Balustrada na schody powinna być wykonana z najwyższej jakości materiału, aby zapewnić trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Balustrady, podobnie jak schody, montuje się na lata – dlatego warto zainwestować w funkcjonalne i komfortowe modele. Muszą być one zatem stabilne i wytrzymałe.
Balustrady schodowe wewnętrzne powinny spełniać wszelkie parametry techniczne oraz normy określone w prawie budowlanym. Dlatego ich wykonanie warto powierzyć profesjonalnej firmie, która uwzględnia takie zasady w swoich projektach. Dla przykładu konstrukcja nie powinna być za niska, aby przez balustradę nie mogło wychylić się dziecko. Mogłoby to grozić niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.
alustrady należy dobierać do już istniejących elementów aranżacji. Warto poświęcić chwilę i przemyśleć wybór modelu, aby pasował on do wystroju wnętrza. Nieco inna konstrukcja wpisze się w aranżacje typowo industrialne, a inna w skandynawskie.

Balustrada na schody oprócz swojej oczywistej funkcji, którą jest zapewnienie bezpieczeństwa, powinna być także atrakcyjnym dodatkiem aranżacyjnym. Dzięki dużej dostępności modeli każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie wpisujące się w jego indywidualne oczekiwania oraz możliwości konstrukcyjne mieszkania.