Schody wewnętrzne – Jaki rodzaj schodów wybrać?

LOGO - SPAW-MAN - Ściany Szklane, Schody Metalowe, Balustrady wewnętrzne, Balustrady zewnętrzne, Konstrukcje stalowe, Stelaże, Wrocław
Damian Barnaś 13.10.2022 r.
Schody z podwójnym podestem dębowym oraz balustradą z wypełnieniem z prętów poziomych.

Schody wewnętrzne – Jaki rodzaj schodów wybrać?

Bezpieczne i estetyczne schody: Jak wybrać idealny model do swojego wnętrza? | Poradnik

Podstawowym zadaniem schodów jest połączenie kondygnacji. Obecnie jednak jest to nie tylko element funkcjonalny, ale również dekoracyjny. Dlatego też warto wybrać model odpowiednio dopasowany do wystroju wnętrz. Jaki rodzaj schodów wybrać, aby mieć pewność, że będą one bezpieczne i estetyczne? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Najpopularniejsze rodzaje schodów metalowych:

Schody nowoczesne to ważny element aranżacji każdego wnętrza, w którym konieczne jest wykonanie przejścia pomiędzy kondygnacjami. Duża konstrukcja nie tylko zajmuje miejsce, ale również przykuwa uwagę – dlatego też ważne, aby wybrany model tworzył spójną kompozycję z całym wystrojem.

Schody wewnętrzne - Jaki rodzaj schodów wybrać?

Szczególną uwagę należy poświęcić samemu rodzajowi schodów.
Rozwijające się technologie sprzyjają powstawaniu nowych rozwiązań architektonicznych.
Poniżej znajduje się krótki opis najczęściej występujących rodzajów schodów:

1.Schody proste, jak sama nazwa wskazuje, to konstrukcja składająca się z jednego prostego biegu.
Każdy stopień z reguły ma jednakową szerokość. Takie rozwiązanie może zajmować więcej miejsca, dlatego też nie sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. Stanowi jednak świetne uzupełnienie dużych salonów.
Zwłaszcza lekkie konstrukcje, które optycznie dają wrażenie otwartych przestrzeni. Zazwyczaj wykorzystywane są do połączenia salonu z antresolą.

2.Schody zabiegowe, wyróżniają się zastosowaniem kilku stopni w kształcie klina. Są one zatem szersze od strony ściany, a węższe w przeciwnej części. Taka konstrukcja prezentuje się bardzo nowocześnie i zajmuje mniej miejsca niż model prosty.
Często właśnie w ten sposób wykonane są schody w stylu industrialnym. Stosowane są zarówno do łączenia kondygnacji, jak i wykonania przejścia pomiędzy salonem a antresolą.

3.Schody z podestem są bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. W klasycznym wydaniu pojedynczy spocznik łączy się z dwoma równolegle usytuowanymi do siebie biegami. Pod taką konstrukcją można wygospodarować dodatkową przestrzeń, którą można atrakcyjnie zaaranżować. Schody tego typu można spotkać zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i ograniczonych ścianami. To wygodna konstrukcja, która znalazła zastosowanie m.in. w domach zamieszkiwanych przez dzieci lub osoby starsze.

Czy to schody nowoczesne, czy to bardziej tradycyjne – takie konstrukcje mogą być wykonane z różnych materiałów.
Najczęściej spotykane są schody metalowe, drewniane, betonowe lub szklane. Obecnie aranżacje rzadziej uzupełniają te wykonane z kamienia, granitu czy paneli.

Najpopularniejsze rodzaje schodów metalowych SPAW-MAN

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru schodów?

Nawet, jeżeli mamy już wstępną wizję tego, jakie schody wybierzemy, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które będą odpowiadały za estetykę i funkcjonalność całej konstrukcji. Oto lista kilku istotnych zagadnień:

1. Bezpieczeństwo użytkowania jest najważniejsze. Dlatego też opracowano ogólne wytyczne dotyczące parametrów schodów, które znalazły się w dokumencie o nazwie „Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.
Zlecając profesjonalnej firmie wykonanie konstrukcji, będziemy mieli pewność, że m.in. stopnie będą miały odpowiednią szerokość, a bieg właściwą długość. Specjaliści pomogą również dopasować rodzaj schodów do istniejących warunków.

2.  Bezpośrednio z powyższym elementem wiąże się kolejny, czyli: kto będzie korzystał ze schodów? W domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze, doskonale sprawdzą się schody z podestem i balustradą.

3. Zwróćmy także uwagę na jakość wykonania. Zarówno schody metalowe, jak i drewniane mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Cała konstrukcja powinna odznaczać się odpowiednią nośnością, zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania.
Doskonałym rozwiązaniem są schody na indywidualne zamówienie, ponieważ ich parametry zostaną dopasowane do preferencji klienta oraz posiadanego przez niego budżetu.

4. Znaczenie ma sama wielkość pomieszczenia. Jak już zostało wspomniane, schody proste sprawdzą się w dużych powierzchniowo wnętrzach, natomiast schody zabiegowe w mniejszych. Cała konstrukcja nie tylko powinna zmieścić się w pomieszczeniu, ale również zapewnić komfort użytkowania, spełniać normy oraz estetycznie się prezentować.m

5. Jeżeli już mowa o estetyce, to warto pamiętać o tym, aby schody wpisywały się w aranżację wnętrza.
W przypadku stylu skandynawskiego ciekawie prezentować będą się konstrukcje drewniane. Uzupełnieniem nowoczesnej koncepcji będą schody w stylu industrialnym, czyli połączenie drewna z metalem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru schodów? SPAW-MAN

Schody metalowe czy drewniane – które wybrać?

Pewnym dylematem, który towarzyszy osobom szukającym konstrukcji, która wpisze się w ich wizję aranżacji, jest odpowiedź na pytanie: schody metalowe czy drewniane? Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Coraz częściej jednak schody nowoczesne stanowią połączenie tych materiałów.

Nie da się ukryć, że zestawienie drewnianych, dębowych stopni z metalowymi policzkami prezentuje się niezwykle ciekawie i pasuje do wielu wnętrz. Jeżeli tylko zdecydujemy się na model wykonany z najwyższej jakości materiałów, zyskamy pewność stabilnych schodów na lata. Dodatkowo taką konstrukcję można wyposażyć w balustradę, która zapewni większe bezpieczeństwo użytkowania.
Przykładowe zdjęcia różnych rodzajów schodów w Galerii

Schody metalowe czy drewniane – które wybrać?

Schody nowoczesne z balustradą czy bez?

Nowoczesne balustrady schodowe są praktycznym elementem, którego głównym zadaniem jest zapewnienie większego komfortu użytkowania. Odpowiednio dobrany projekt sprawi jednak, że będą one stanowiły również ciekawą dekorację. Balustrady są wręcz niezbędne w domach zamieszkiwanych przez dzieci lub seniorów. Bez wątpienia metalowa prosta konstrukcja pomalowana na czarno podkreśli charakter całości. Sprawdź to w naszej Galerii.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru schodów? SPAW-MAN

Niektórzy jednak celowo rezygnują z balustrad – pomimo ich oczywistych względów praktycznych i estetycznych. W takim przypadku często policzki wykonane są z metalu, natomiast same stopnie z drewna. To wytrzymała konstrukcja o odpowiedniej nośności. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku wnętrz, w których chcemy uzyskać wrażenie lekkości.

Schody wybierane są na lata, dlatego też warto poświęcić dłuższą chwilę, aby znaleźć odpowiedni model. Wysoka jakość wykonania oraz zastosowanie najlepszych materiałów sprawi, że konstrukcja będzie cieszyła oczy przez długi czas. Wybierzmy zatem model bezpieczny, funkcjonalny, ale i stylowy.

SPAW-MAN
www.spaw-man.pl